Dlaczego Domy na Miarę?


Podczas pracy w branży budowlanej przez prawie 20 lat zaobserwowałem coraz częściej problem polegający na niedokładnym założeniu budżetu realizacji budowy domu. Niejednokrotnie widziałem budowy gdzie budżet inwestora skończył się na etapie prac wykończeniowych. W efekcie właściciele byli zmuszeni zamieszkać w niewykończonym domu, decydując się na podstawowe i najtańsze wykończenie lub pozostawiając część domu w stanie surowym. W najgorszych przypadkach właścicielom wyczerpał się budżet na etapie stanu surowego zamkniętego. Wówczas byli z reguły zmuszeni na zaciąganie nieplanowanych pożyczek od rodziny lub banku, a nawet w ostateczności na wystawienie na sprzedaż domu w stanie niewykończonym.

Przez ostatnie lata dodatkowo miałem również wiele sytuacji kiedy zgłaszali się do mnie inwestorzy z problemem polegającym na tym, że zakupili projekt budowlany (gotowy lub indywidualny) wymarzonego domu, jednak na etapie uzyskiwania ofert od podwykonawców okazywało się, że koszty budowy znacząco wykraczają poza zakładany budżet. Prosili mnie wtedy o pomoc w znalezieniu oszczędności. Po latach pracy przy małych i dużych budowach mogę stwierdzić, że etap budowy to nie jest etap na szukanie dużych oszczędności - różnice na rynku na budowie domów jednorodzinnych pomiędzy większością dobrych wykonawców będzie na poziomie 4-8%. Nie jest to mało ale nie uratuje budżetu, który zakładał np. 500 tys zł na wybudowanie domu a oferty oscylują w okolicach 800-900 tys zł. Najlepszy moment na znalezienie oszczędności to uwzględnienie budżetu inwestora już od pierwszego spotkania i w trakcie opracowywania koncepcji.

Innym problemem, który zauważyłem przysłuchując się inwestorom opowiadającym znajomym, że budowa domu finalnie kosztowała nawet 2-krotnie więcej niż planowali wydać, jednocześnie zalecając przy budowie domu zwiększenie zakładanego budżetu od 50% do nawet 100%. Prawda jest taka, że wcale tak nie musi być.

Biorąc powyższe pod uwagę, postanowiłem pomóc w rozwiązaniu napotkanych problemów tworząc Domy na miarę, gdzie już od pierwszego spotkania projektowanie uwzględnia całkowite koszty realizacji budowy domu. Po szczegółowy opis naszej oferty zapraszam tutaj: https://www.jprojekt.eu/domy-na-miarę